23 Şubat 2016 Salı

Osmanlı Senaryosu Rehberleri

GÖREV TAM ÇÖZÜMLERİ

Yeniçeri Senaryosu

Acemi Oğlanı Olmak
Yeniçeri Hasan Ağa ile görüşün. Acemi Oğlanı olmak için 4.seviyeye gelmeniz ve Osmanlı ile ilişkiniz iyi olması gerekmektedir.

Yeniçeri Olmak

Acemi Oğlanı olduktan sonra Yeniçeri Hasan Ağa ile görüşün. Yeniçeri olmak istediğinizi belirtin. Sizden 15.seviyeye gelmenizi ve Osmanlı ile aranızın iyi olmasını şart koşacaktır. Ondan sonra Yeniçeri olabilirsiniz.

Selanik Etrafındaki Tapınakçılar

Bu görevi Yeniçeri ağasından aldıktan sonra doğru Selanik yoluna koyulun. Orada mor renkte "Sovalyeler" diye bir grup olacak. Eğer yoksa muhtemelen peşine düşen bir lord, kelle avcısı vs. vardır. Bu tapınakçılar atlıdır.

Cem Sultan'ı Kurtarmak

Yeniçeri ağasından görevi aldıktan sonra görev notunda da dediği gibi Sinop Limanı'na gidin. "Sinop Limanı nerede?" derseniz "Meksika'da olacak değil ya Sinop Kalesinde" derim. Limana buldunuz. İskelenin oradaki standın altında Bayındır Kaptan'ı bulun. Onlar konuşun. Siz ona bir dostum korsanlar tarafından kaçırıldı diyeceksiniz(Çünkü Yeniçeri ağası Cem sultanın kayıp olduğunu kimseye söylememizi istediği için "bir dostum" diye bahsediyoruz). O bize hacı adaylarını kaçıran korsanların bizim aradığımız korsanlar olabileceğini söyler. Korsanların peşine düşmeliyiz.

Hacıları Taşıyan Gemiye Saldıran Korsanları Yakala

Bize görevde belirtildiği üzre "Sakız Adasına" gideriz. "Sakız adası nerede abi??" Hiç mi bir harita açıp Türkiye'nin etrafında ne var ne yok diye bakmadınız? Ege'nin kuzeyinde tabi ki :D . Sakız adasının oraya gidince mor renkte "Korsanlar" adlı gemiciler olacak. Ona gidin ve savaşı yenin. Sakız adasında bir Korsan İni belirecek. Oraya gidin. Kıyıda savaşacaksınız. Savaşı kazandıktan sonra tab'a basın. Bir mağaraya gireceksiniz. Önünüze çıkan 3 haydutu yenin ve Hacılardan erkek olanla konuşun. Size teşekkür edecek. Diyalog bittikten sonra tab'a basıp haritaya dönün ve Bayındır Kaptan'a gidip görev bitirin.

Anadolu Defterdarı

Anadolu Defterdarı, Kütahya kalesinde bulunur. Ona gidip "Sizi bu kadar meşgul eden nedir?" diye sorduğunuzda size  "Venedikli Tüccarların Çaldığı İpekleri Geri Getir" diye bir görev verecek. Görevi tamamlamak için Epirus'un üstündeki Karaya oturmuş gemiye(ya da venedik tüccarı diye yazar) gidin. Sahneye girdiğinizde karşınıza çıkan ilk adamla konuşun. Konuşmanın sonucu kavgaya varacak. 6 kişi size dalacak fakat her biri farklı köşelerde olduğu için rakiplerinizi hızlı yere sererseniz dövüşe kazanacaksınız. Ardından Defterdarın istediği ipekleri sahneye girdiğinizde sağda bir kafes olacak oradaki sandığın içinde bulacaksınız. O ipekleri alıp defterdara götürün. O da size Luki'nin yerini söyleyecek.

Lukiyi Bul

Defterdar Bugün Bulgaristan'ın bulunduğu mevkide bir orman olduğunu oranın dağları yakın tarafında Luki'nin bulunabileceğini söyleyecek. Bahsettiği orman Tırnova kalesinin orada Tırnova kalesinin güneyindeki dağların orada "Issız Orman" diye bir mekan bulunacak. Oraya gidin. Lukiyi bulun ve konuşun. İlk başta düşünmek istediğini söyleyecek ve diyalog penceresi kapanacak. 

Yahudinin Hazinesi

Tekrar Luki'ye uğradığınızda size bir hazineden bahsedecek ve onu bulmanızı isteyecek. O hazine Bingazi Kıyısında. Yani Haritanın en güneyindeki kıyılarda olacak. Kıyıda 3 adet "Gemi Enkazı" adında parti olacak bunların en solundakine gidin. Orada hazine avcıları ile karşılaşacaksınız. Onlarla konuşunca size bir Tapınakçı bölgesindeki bir anahtarı bulmanızı söyleyecek.

Tapınakçıların Mıntıkasına Git ve Anahtarı Bul

Bu Tapınakçı kalesi,mıntıkası,bölgesi artık her ne adsa o Al hasa köyünün etrafında. O kaleyi bulun ve kale garnizonlarını kılıçtan geçirin. Savaş bitince kalenin içine yönlendiren bir menü çıkacak karşınıza ve kalenin içinde doğacaksınız. Karşınıza çıkan 2 tapınakçıyı öldürüp Tapınakçı komutanı ile konuşun. Size kendilerinde böyle bir anahtar bulunmadığına dair İsa üzerine yemin edecek. ve sizin canınızı almak için size saldıracak. Onu öldürün ve arkasındaki kapıdan kaleden çıkın. Anlaşıldığı üzere kandırıldınız. Hazine avcılarına gidin.

Hazine avcılarına gittiniz ve onlarla bir iki laf dalaşına girip onlarla kavgaya tutuştunuz ve yendiniz. Karşınızda gördüğünüz gemi enkazına gitmenin bir yolunu bulun. Mesela kıyıda buluna bir kayık gibi bir şey. Onun üstüne binin ve F'ye basıp yol alın. Gemiye yanaşınca merdivenin altında yerde bir kapı olacak. Oradan geminin içine girin ve odanın sonundaki sandıktan eşyaları alın ve Luki'ye götürün.

Korsan Beldesine Saldır ve Agatipoyu Esir Al

Bahçesaray'ın doğusundaki Korsan Beldesi'ne saldırdınız ve yendiniz. Agatipo'nun evine girip 3 korumasını öldürüp onu konuşturun. Zaten korkağın teki olduğu için hemen ötecektir. Ağabeyinin yerinin Korfu adasındaki Korsan limanı olduğunu söyleyecek oraya gidin.

İveşten Flavionun Yerini Öğren

Korsan Limanı'nı hallaç pamuğuna çevirdiniz fakat İveşi bulamadınız. Savaş bitince atladığınız menüde Limanda esir aldığınız adamlardan birinin Flavio'nun bir filo kiraladığını ve Cem Sultan'ı o filo ile İtalya'ya götürdüğü haberini aldınız. Hemen yola çıkın ve Haritanın batısındaki denizde Flavio'nun filosunu bulunuz.

Flavio'nun Filosuna Saldır.

Filo'ya saldırdınız ve mürettebatı yendiniz. Savaş bitince bir menü çıkacak ve sizi geminin içine götürecek. Geminin içindeki korsanları öldürüp kafesin içindeki Cem Sultan ile konuşun. Size Flavio ve İveş'in Çandarlı ailesinden biri ile işbirliği içinde olduğunu tapınakçıların da bu işte parmağı olduğunu ve Ragusa tarafındaki bir hana gittiklerini söyleyecek. Cem Sultan'ı da yanınıza aldınız.

Cem Sultan'ı Yeniçeri Ağasına Sağ Salim Teslim Et

Cem Sultan'ı ister hemen teslim edin. İsterseniz de Ragusa Han'ındaki Flavio,İveş ve Çandarlı'yı yakalayıp hepsini birlikte teslim edin. Burası size kalmış bir şey.

Murad Çelebi,Flavio ve İveş'i Yakala.

Murad Çelebi=Çandarlı. Ragusa hanına gittiniz. 3 kişi toplanmış bir şey konuşuyorlar. Konuşmalarını bölün ve onlarla konuşun. İveş ve Flavio size saldıracak onları haklayın ve Çandarlıyı da yanınıza alın. Çandarlı size bir Tapınakçı kalesinden bahsedecek.

Flavio,İveş ve Murad Çelebiyi Yeniçeri Ağasına Teslim Et

Gayet açık sanırım.

Tapınakçıların Kalesini Yok Et.

Tapınakçıların harikulade kalesi Antakya taraflarında. Onu bulun ve kaleye hucüm edin. Kaleye girmek için kalenin kapısını kırın. Kapı ters dönecek. Fakat bu bir sorun değil. Kalenin içine dalın ve Tapınakçıları yenin. Tebrikler Yeniçeri görevlerini bitirdiniz.

Akıncı Senaryosu

Öncelikle Alahisar(Alacahisar)'ın etrafında bulunan haydut sığınağına gidin. Haydut sığınağının oradaki mağaranın yanındaki kafeste bir akıncı var onla konuşun. Size kendi köyleri(malkoç köyünden) bahsedecek. Bu köy Sofya'nın orada.

Akıncı Olmak

Köyün merkezindeki çardağın altında bulunan Malkoçoğlu Mehmet Bey ile konuşun. Size akıncı olmak için 8. seviyeye gelmenizi, Osmanlı ile ilişkilerinizin iyi olmasını isteyecek. Bu koşulları yerine getirdikten sonra Malkoçoğlu ile tekrar konuşun. Sizi son bir imtihandan geçirecek. Lokman ile dövüşeceksiniz. Lokmanı yenin ve tab'a basıp köy menüsüne geri dönüp Malkoçoğlu ile görüşün. Sizi akıncı yapacak. Lokman'ı daha sonra yoldaş olarak yanınıza alabilirsiniz.

Sırp Şövalyelerini Avla

Malkoçoğlu ile konuşup bu görevi alın. Her Sırp Şövalyesi grubuna 100 akçe verecek. Bu Sırp şövalyelerini öldürdükçe görevler açılacak. Öldürdüğünüz her 3 Sırp Şövalyesi grubu başına bir görev açılır.

Sırp Kahramanlarını Öldür

Malkoçoğlu'nun dediğine göre Ratgo,Agop ve Desimir'i öldürmemiz gerekiyor. Ratgo'nun Belgrad'da bir at çiftliği olduğunu biliyoruz sadece. At çiftliğine gidip Ratgo'yu bulun ve öldürün. Onun arkasında bulunan notu okuyun. Uyuyan Deli Han'ına gitmenizle ilgili bir not yazacak. Uyuyan Deli Hanı'na gidin. O Sırbistanın batısındaki karlı dağların sağ tarafında (daha sonra resim yüklenecek). Hana girdik Hancı ile konuştuk Korumalarını üstümüze salacak. Onları bir güzel pataklayıp Hancı'yı konuşturacağız. Ötecek.

Bize Safir Köşkünden bahsedecek bu köşk Eflak, Oltenia taraflarında. Oraya gidip Bodyguardları öldürüp Köşkün kapısından içeri girin. Agop orada hanımlarla kaynatıyor olacak. Agopu Desimir'in yeri hakkında konuşturmaya çalışın fakat konuşamayacaktır. Orada saf bir kız hemen ötecektir siz konuşurken. Bunun üzerine Agop size saldıracak. Agop'u öldürün ve tab'a basıp ayrılın.

Desimir'in bulunduğu yer Safir köşkü'nün daha da yukarısında bulunuyor haritada. Adı " Macar Subayının Evi". Oraya gittiniz köprüde 3 adam olacak onları öldürüp ahşap eve girdiniz. 2 adam sohbet ederken sohbeti bölün ve onları öldürün. Sonra mekandan ayrılın ve Malkoçoğlu'nun yanına gidip görevi bitirin.

Akça ile Konuş

Malkoçoğlu sana ve Akça'ya birlikte yapmanız için bir vazife verecek. Akça'nın evini şöyle tarif edeyim; Malkoçoğlu ile aynı hizada yan yana durun kuzeydoğunuz da kalan en köşedeki küçük bir kulübenin yanında Akça var. Onla konuşun görevi alınız.

Sırp Meydanı

Akça'dan aldığınız kıyafeti giyin ve Sırp meydanına gidin. Köylülerden biri ile konuşun. Sırp kahramanlarının ölmesi üzerine halktan çığ gibi tepki gelecek ve haritaya döndüğünüzde isyancıların spawn olduğunu göreceksiniz. Görev bitti Malkoçoğlu ve Akça ile konuşun.

Sırp Karakollarına Saldır

Basit bir görev. Görev notunda listede verilen Karakolları bulun, saldırın ve Malkoçoğlu ile görüşüp görevi bitirin.

Cephanelik

Ragusa kalesinin oradaki Cephaneliğe saldırın ve yenin. Malkoçoğlu ile konuşup görevi bitirin.

Takviye Kervanları

Raska kalesinin yukarısında Haritanın sol üst köşesinden 3 adet Kervan gelecektir. Yanlış hatırlamıyorsam mavi renkte. Onlar Belgrad'a varmadan hepsini yağmalayın.

Asker Toplama Kampı

Malkoçoğlu Sırp krallığının seferberlik ilan ettiğini ve halktan er topladığını söyleyecek size. Bu erlerin bulunduğu Asker Toplama Kampına gece baskını verin ve görevi bitirin.

Kazıklı Voyvoda

Kazıklı Voyvoda görevini Malkoçoğlu'ndan alıp Bihor Zindanı'na gidin. Bihor Zindanı kapısındaki 2 nöbetçiyi öldürüp merdivenlerden çıkıp içeri girin. Sonra yine karşınıza merdiven çıkacak orada 3-4 nöbetçi olacak onları öldürüp en üst kata çıkın ve Zindana girin. Zindanı araştırdığınızda masanın üstünde bir not bulacaksınız ve Kazıklı Voyvoda'nın kaçtığını öğreneceksiniz. Bihor Zindanı ve Oltenia köyü arasında Kazıklı Voyvodayı arayıp bulun. Onu yakalayın. Malkoçoğlu'na götürün. Tebrikler Akıncı Senaryosunu da bitirdiniz.
S: Oyunda başlangıç şehrimi İstanbul seçtim. Korsanlar çıktı karşıma onlarla dövüşe başladım ama hiçbiri ölmüyor. Bug mu bu?
C: Onlar senaryo gereği ölümsüz. Biz bilerek öyle yaptık.

S: Haritada karadenizin ortasında çizgi halinde bir geçit gibi bir şey var. Oraya gidince gemi şeklini alıyorum fakat o geçitin sınırları dışına çıkamıyorum. Neden oluyor acaba? (http://i.hizliresim.com/EqrQOg.jpg)
C: O geçit deniz yolu. Kırım Hanlığı Osmanlı'ya bağlı olduğu için ve Osmanlı lordlarının Kırım Hanlığı'na gidebilmesi için tüm haritayı dolaşmasına gerek kalmadan deniz yolundan geçebilmeleri için öyle yaptık. Keza oyuncu da aynı şekilde deniz yolunu kullanabilir. Eğer denizde serbestçe dolaşmak istiyorsanız şehirden gemi alın.

S: Bir gemi ile savaşa girdim. Sahne açılır açılmaz denizin dibinde doğup öldüm. Neden?
C: Bunu bir arkadaş başarmış. Sanırım Bayındır Kaptan'dan gemi aldığı için. Normalde gruptaki üye sayınız 25 değilse şehirden gemi alamıyorsunuz. Ama Bayındır Kaptan'da bu gözümüzden kaçmış. Düzelteceğiz.

S: Yıl 1458 ama Kırım Hanlığı Osmanlı'ya bağlı?
C: Tarih konusunda biraz esneklik yaptık. Bilerek.

S: Gemi nasıl sürülür?
C: Yön tuşlarını kullanarak yön verin. Gemiler birbirine yaklaştığında birbirlerine kafa kafaya girmesine uğraşmayın. Adamlarınız ölür. Gemiye yaklaştığınızda Enter'a basın oyun otomatikmen sizi birbirinize bordolayacak ve savaş başlayacak

S: Nasıl Tımar sahibi olup Tımarlı Sipahi olurum?
C: 12. seviye ve Osmanlı ile +10 ilişkiniz olduktan sonra herhangi bir Osmanlı Paşasına gidip "Benim için özel bir göreviniz var mı?" diye sorduğunuzda Tımar verilir ve Tımarlı Sipahi olursunuz.
Devletlerin Asker Ağaçları
 (click to show/hide)
 (click to show/hide)
 (click to show/hide)
 (click to show/hide)
 (click to show/hide)
 (click to show/hide)
 (click to show/hide)
 (click to show/hide)
 (click to show/hide)

1 yorum: